Bebeğinizi memede tutmak için 6 ipucu – bebeğinizin memeyi bırakmaması için 6 ipucu

Birinci adım, ev ödevinizi yapın : 

Bebeğinizi nasıl emzireceğinizi öğrenin bunun için dersler alın videolar izleyin gebe okullarına gidin ve sağlık profesyonellerinden destek alın.

İkinci adım ,rahat olun : 

Bebeğinizi en rahat emzirdiğiniz pozisyonu bulun ve mutlaka doğru emzirmeyi öğrenin,bazı uzmanlar 45 derecelik bir açının en konforlu emzirme pozisyonu olduğunu belirtiyor.

Üçüncü adım,bebeğinizi doğumdan en kısa süre içinde emzirmeye başlayın :

Bebeğinizi ne kadar kısa süre içinde emzirmeye başlarsanız , emzirme hem sizin için hem bebek için kolaylaşır bu sayede süt üretiminiz artar ve bebeğinizle aranızdaki bağ güçlenir.

Dördüncü adım,düzgün emzirme için bebeğinizin pozisyonunu ayarlayın :

Meme başının bebeğinizin ağzına tam oturduğundan ve meme başının bebeğin ağzına ne eksik ne de fazla girdiğinden emin olun, bebeğinizin başını boynunu ve sırtını destekleyin. Bebeğinizin süte ve memeye ilgisini çekmek için colostrum (ilk süt) çok fayadalıdır.

Beşinci adım, iyi emen bir bebeğin işaretleri :

Eğer meme üzerinde bir çekme veya gerilme hissediyorsanız bebeğiniz emiyordur ,bebeğinizin hava yutmadığından emin olmak için alt çene hareketlerini kontrol edin ve meme başını bebeğinizin ağzına doğru yerleştirin.

Altıncı adım ,sorunlar için tetikte olun :

Yeni anneler için emzirmenin ilk başlarında ağrı ve hassasiyet hissetmeleri çok yaygın bir durumdur.Bebeğinizi memeden ayırdığınızda (emzirme bittikten sonra) meme ucunuzu daima inceleyin çatlak veya kanama varsa emizrme danışmanınıza veya doktorunuza ulaşın.

TOP