Emzirme döneminde doğru bildiğimiz

 5 yanlış davranış

 Deodorant kullanılmamalıdır 

Doğrusu: Alüminyum kutulu antiperspirant deodorantların göğüs dokusu ve anne sütü için zehirli olabileceğini duymuş olabilirsiniz, alüminyum kutulu olmayan deodorantları tercih edebilirsiniz, UCSF Fresno Üni. Pediatri kliniğinden  Dr. Aimee Abu-Shamsieh’a göre emziren annelerin deodorant kullanmamalarına ilişkin bir kanıt yok. UCSF Fresno pediatri kliniği doktorlarına göre ,alüminyum doğal çevrede yaygın olarak bulunan bir metaldir ve deri yoluyla vücuda alınmaz , beslenme yolu ile  vücuda alınır ve anne sütüne ulaşır.

Çok ağır kokuları olan ürünleri  meme uçlarına sürmeniz (deodorant yada vücut şampuanı gibi) yeni doğanda kafa karışıklığına sebep olacaktır, ayrıca bu ürünlerin hoş olmayan tadı problem yaratabilir.

 Ağrı kesici kullanılmamalıdır

Doğrusu: Acı çekmeye gerek yok,  ağrı kesiciler ve ibuprofen, asetaminofen ve naproksen gibi ateş düşürücüler emzirirken kullanılabilir, her ilacın faydası ve riski vardır, Amerikan pediatri akademisinin (AAP) bir raporuna göre, iki gurup ilaç emziren anneler için olumsuz sonuçlar doğurabilir bunlar :Antihistaminikler uyku yapıp ,çeşitli yeteneklerini kısıtlarken,dekonjestanlar, süt üretimini azaltabilir.

Emzirme sırasında eğer herhangi bir ağrınız varsa ilaç kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışınız. Amerikan pediatri akademisinin (AAP) yazarı Dr. Hari Cheryl Sachs’a göre bir ilacın emzirme sırasında kullanımı güvenli olsa bile , bu ilacı mümkün olan en kısa sürede ve en düşük dozda kullanmalısınız

 Kahve içmemeniz gerekir

Doğrusu: Bebeğinizle geçirdiğiniz zor bir gecenin ardından (4 kez uyanmak gibi)kendinize bir bardak kahve yapıp içebilirsiniz, Dr Abu-Shamsieh’ın belirttiğine göre yapılan araştırmalarda içtiğiniz kahvenin (kafein) çok küçük bir yüzdesi  bebeğinize anne sütü aracılığıyla geçiyor. Ancak gün içinde 3 bardak ya da daha fazla kahve içmeniz durumunda, anne sütünden bebeğinize geçecek kafein miktarı yükseleceğinden bebeğiniz huzursuzlaşabilir ve vücudunda kafein birikebilir.

Kalorisiz beslenme bebek vücut ağırlığını düşürebilir

Doğrusu: Emzirerek günde 500 kalori harcarsınız, düzenli olarak emzirdiğinizde hamilelik öncesi kilonuza geri dönebilirsiniz, daha hızlı kilo kaybetmek için sabırsız olsanız bile, günlük iyi ve  dengeli yemekler (avokado ve fındık, meyve, sebzeler, baklagiller ve yağsız et vb.) yemeli ve 1800 kalori almalısınız. Diyet yapmaya doğumdan iki ay sonra başlayın ve vücudunuzu dinleyin, aç olduğunuzda yemek yiyin.

 Alkol kullanımı hakkında

Doğrusu: Alkolden vazgeçmek istemeyebilirsiniz fakat az miktarda da olsa alkol anne sütünden bebeğe geçer ve bu anne sütünün tadının değişmesine sebep olur ayrıca alkol alımı anne sütü üretimini azaltır ve yeni doğanların beyin gelişimi için nörotoksik etkilere sebep olur. Emziren bir anneyseniz kesinlikle alkol kullanmayın.

TOP