Emzirme hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Diyetisyene ihtiyacınız yoktur : Providence Brown Üniversitesi, Warren Albert Tıp Fakültesi Hocalarından ,Laura Wiehmann  ,vücudunuzun sağlıklı süt üretmek için tasarlandığını belirtiyor.İyi yemek yemek kendi sağlığınız ve enerjiniz için gerekli iken aynı zamanda sütünüz için de faydalıdır.

Göbeğinizde biraz ağrı (sıkışma,kasılma) hissedebilirsiniz :  Emzirme sürecinde salgılanan bu hormon(oksitosin)  ile , doğumdan sonra da salgılanması ile gebelik sırasında göbeğe kadar büyümüş, kocaman olmuş uterus’un kasıla kasıla küçülmesini , eski boyutunu almasını sağlar. Kramplar vücudunuzun iyileşme işaretidir.

Sütünüz inek sütü gibi görünmüyor : Sütünüzün içeriği bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarına göre değişir, ilk başta kolostrum denen sütü görürsünüz bu süt yapışkan kıvalım olup sarı –beyaz renktedir. Daha sonraki sütünüzün rengi değişebilir.

Göğüslerinizden çok miktarda süt akabilir: Bebeğinizin adını söylemek, bebeğinizi düşünmek yada başka bir bebeğin ağlamasını duymanız bile vücudunuzda oksitosin salgılanmasına ve sütünüzün akmasına  neden olur. Göğüs pedi kullanmanız sütünüzün çamaşırlanıza akmasını durdurur.

Seks daha az önemli olabilir : Emziren annelerin östrojen seviyeleri düşükse bu vajinal kuruluğa sebep (eğilimli) olabilir ayrıca göğüsleriniz çok hassastır,ilişki sırsında sutyen kullanın.

Emzirmek Sıkıcı olabilir : Emzirmein ilk başlarında bebekleri her saat başı emzirmek gerekebilir ve emzirme bir saat kadar sürebilir.

Canınız acıyabilir : Göğüs uçlarınızı hassas hissedebilirsiniz ancak göğüs uçlarınızda ağrı ,sancı varsa emzirme ile ilgili bir sorununuz var demektir.Bu durumda mutlaka doktorunuza danışın, meme ucu ağrısı mastit habercisi olabilir.Bebeğinizi emzirdikten sonra yada sütünüzü pompa ile sağdıktan sonra lanolin kullanın.

Eşiniz onu sevebilir : Kendinizi süt ineği gibi hissedebilirsiniz fakat bir çok erkek eşlerini anne olduklarına daha çekici bulurlar.

İçinde olamasanız da (emzirmeyi bilmeseniz de) bu bir sorun değildir : Başarılı bir emzirme için yapabileceğiniz en iyi şey hastanelerin doğum okullarında emzirme eğitimi almaktır.

Emzirmek mutlu eder : Emzirme için gereken prolaktin hormonu emzirme sonrasında sizi rahatlatır ve utkunuzu getirebilir.

 

TOP