Bebekler Emmeyi Neden reddeder ?

 

Bebeğimi ne zaman emzirsem bebeğim ağlıyor ve yaygara koparıyor, sorun nedir?

Bazı bebekler emzirme sırasında ağlarlar ve yaygara koparırlar, buna sebep olabilecek çeşitli nedenler vardır. Bu her an ortaya çıkabilecek bir durum olsa da genellikle 6-8 haftalık bebekler arasında yaygındır.

 

Sorun belirleme

Bebek kaç yaşında (aylık) : çoğu bebek büyüme atakları geçirir bu , 7-10 gün ,2-3 hafta, 4-6 hafta,3.,4.,6. ve 9 ay da olabilir.(şiddetli ağlama)

Bebeğin gelişimi, gelişme aşamaları, yeni şeyler üzerinde gelişme aşamaları (bebek yeni şeyler üzerinde meraklı mı?) : Etraflarındaki dünyayı fark etmeye başlayan bebeklerin dikkatleri dağılabilir, gelişimsel aşamalarında her türlü telaşlı davranış bebeğin bakımını etkileyebilir.

Bebek ne zaman ağlıyor (yaygara koparıyor)? :Bebeğin ne zaman ağladığını anlamak için onu emzirirken ve tüm gün boyunca dikkat etmek gerekir. Bebeğiniz daha fazla süt için huzursuzlanabilir ve daha sabırsız olabilir. Bebeğinizin huzursuzluğu genelde sabahları ise bu bebeğin daha uzun bir uyku süresine sahip olması gerektiğini gösterir ve annenin göğüsleri normalden daha fazla süt taşıması gerekebilir. Çoğu bebek annesinin yediği besinlere tepki vermese de bazı bebekler buna tepki verirler, belirli bir gıdayı her gün yiyorsanız ve emzirme dönemi sırasında bebeğin yoğunlaştığı bir vakit varsa bebeğin ağlamasını (yaygara koparmasını ) engellemek için birkaç hafta boyunca farklı besinler yemeyi deneyin.

Ağlama her iki göğüste de eşit mi yoksa tek göğüste mi oluyor: Çoğu annenin bir göğsü diğer göğsüne göre daha fazla süt verir. Bu farlılıktan dolayı bebeğiniz ağlayabilir (diğer göğüsten daha az süt gelmesi nedeniyle ve bu onu yorup uğraştırdığı için)

Bebeğin gaz çıkarması gerekiyor mu? Bebeğinizi emzirdikten sonra gazını çıkarmayı deneyin ancak gaz çıkarmazsa da endişelenmeyin. Anne sütü ile beslenen bebekler genelde biberonla beslenen bebeklere gibi hava yutmazlar. Geğirmek/gaz çıkarmak genellikle birkaç ay süresince bebeğiniz için gereklidir ancak bu biraz uzun sürebilir. Bebeğinizin hareketleri gelişmeye başladıkça daha rahat gaz çıkaracaktır, bu genelde 4. ve 6. Ay arasında görülür, bu durum bazı bebeklerde daha uzun bazı bebeklerde daha kısa sürebilir. Eğer bebeğiniz geğirmekte/gaz çıkarmakta zorlanıyorsa, farklı pozisyonlarda bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz, bebeğinizi yüzükoyun kucağınıza yatırarak hafifçe sırtını sıvazlayın ya da oturur pozisyonda sırtını hafifçe sıvazlayın.

Bebekler Daha hızlı süt akışı isterler: Göğsünüze yapacağınız hafif masaj hareketleri ile süt akışını hızlandırabilirsiniz, bazı bebekler yavaş üst akışı nedeniyle huzursuzlanabilirler. Emzirmeye başladığınızda süt akışı hızlanabilir bazen bu akış bir damlaya kadar bile düşebilir yada sütünüz fışkırabilir, bebeğinizin huzursuzlanmaması için bebeğinizi sık sık ve düzenli olarak emzirin bu şekilde bebeğiniz emmeye devam edecek ve süt akışını düzenleyecektir. Biberonla emzirme esnasında biberondan gelen süt miktarı düzenli ve çok olacağından bebeğinizin süt emmek için çok çaba sarf etmesi gerekmeyecektir ancak tekrar normal yollarla bebeğinizi emzirmeye çalıştığınızda biberondaki gibi düzenli bir süt akışı olamayacağından bu durum bebeğinizi huzursuzlaştırabilir. Eğer bebeğinize biberon satın aldıysanız bir süre biberon kullanmamayı deneyin, eğer biberon kullanacaksanız yeni doğan emzikli bir biberon kullanmayı deneyin.

Bebeğiniz tek göğsünüzü tercih ediyorsa: Bebeğiniz genelde daha çok ve hızlı süt akışı olan göğsünüzü tercih eder.

Diş çıkarma: bazı bebekler emerken diş eti rahatsızlıklarına yakalanabilirler, emmelerine karşın ağlayabilirler.

Pamukçuk: bebeğinizin sık sık iç çekmesi pamukçuk belirtisi olabilir.

Burun tıkanıklığı: Tıkanık bir burun bebeğiniz için huzursuz bir beslenmeye (emmeye) neden olabilir. Bebeğinizin burnu tıkalıysa hem nefes alması hem beslenmesi zorlaşır.

Alerji veya Gıdalara karşı hassasiyet: Bazı alerjilere sahip olan ve bazı gıdalara karşı da hassas olan bebekler, emzirilirken huzursuz olabilirler.

Anne sütünün az olması: Eğer sütünüz az ise bu bebeğinizin huzursuz olmasına neden olabilir.

Reflü : Reflü bebeğinizin huzursuz olmasına neden olabilir.

Kısa dil bağı: Kısa dil bağı bebeğinizin huzursuz olmasına neden olabilir.

TOP