Lohusa Sendromu ve Emzirmeyi istememe

 

Bir çok anne emzirmeye devam etmek ister ancak zaman zaman emzirme için isteksizlik yaşayabilir, bu durum çoğu zaman beklenmedik bir anda ortaya çıkabilir, bu durumda olan anneler aşağıdaki duyguları hissedebilir ;

-Sinir, Öfke:Anne emen bebeğine sinirlenebilir.

-İğrenme / Kendinden iğrenme

-Tedirgin olma

-Hiddet

-Cilt kaşıntısı, karıncalanması

-Utanç /suçluluk: Anne emzirmek istemez ve bu olumsuz duygu ile mücadele etmeye çalışır ve suçluluk hisseder. Etrafında herhangi kimseye söyleyemediği için kendi içinde çatışmalar yaşar. Bu durum uzun sürdüğünde anne bebeğini emzirmeyi erkenden bırakır.

Emzirme/Emzirmeden kaçınma ve huzursuzluk her anne için ayrı bir süre ve derecede gerçekleşebilir ayrıca başlangıcı ve şiddeti öngörülemeyebilir. Emzirmeme durumu çok uzun sürerse eğer bebek de anneyi bir daha emmek istemez. Oysa anne ve bebek arasındaki duygusallığı ve bağlılığı en sağlıklı emzirme sağlar.

 

Emzirme/Emzirmeden kaçınma ve huzursuzluğun sebebi nedir?

Hormonal sebepler: Bazı anneler için adet sonrası stres, göğüs uçlarının aşırı hassaslaşması ve hamilelikleri sırasında vücutlarında yaşadıkları değişimler bu duruma neden olabilir. Hamilelik esnasında östrojen ve progesteron düzeyinin azalması B12 vitamini eksikliği ve tiroit bozukluğu gibi sebeplerden dolayı loğusa sendromu yaşanabiliyor.

Uyku eksikliği ve öz bakım: Uyku eksikliği birçok yönden emziren bir anneyi etkileyebilir, kronik hastalıkların yanı sıra depresyona da neden olabilir. İyi bir uyku iyi bir diyet dengeli ve iyi beslenme çok önemlidir.

Tetikleyici sebepler: uyku eksikliği ve hormonal sebepler Emzirme/Emzirmeden kaçınma ve huzursuzluğun sebepleridir.;

Loğusalık dönemi her annede farklı geçebilir ve çok hassas bir dönemdir 6 hafta süren loğusalık döneminde anne psikolojik ve fizyolojik olarak değişimler yaşar. Anne doğum sonrası kendini beğenmeme, emzirmeden dolayı kilo verememe gibi durumlar yaşar. Bu esnada babanın ve etraftaki insanların destekleri çok önemlidir. Fakat Türkiye’de maalesef yardımcı olmak yerine genelde hamile ve loğusa anneye “çok kilo almışsın nasıl vereceksin? Gibi sorular sorulur.. Aslında tehlikenin başladığı nokta bu sorular olabilir. Anne aynaya baktığında kendini çirkin ve kötü görürse eğer bunun bebeği yüzünden olduğunu düşünüp bebeğine zarar vermeye kadar gidebilir.

Yine bizim ülkemizde maalesef, anne ile babaya alışmaya, onun kokusunu tanımaya çalışan bebekleri komşular ve bütün akrabalar ziyarete gider. Bağışıklık sistemi gelişmemiş bir bebeği birinci derecede akrabalar dışında ziyaret etmeyi kısıtlayabilirsiniz. Bu durum annenin de gereksiz sorularla karşılaşmasını önler ve anne ile bebek birbirini tanıyıp bağlanana kadar anne loğusalık sendromunu da atlatmış olur. Anne bebeğini güven içinde emzirir.

Emzirmek istemeyen anneleri lohusalık dönemini atlatana kadar zorlamadan kibar bir dille sütünü sağması önerilebilir.

Doğumdan sonra sadece bebeğe odaklanma yerine anne ile de doğum sırasında yaşadığı duygular konuşulup annenin duygusal ihtiyaçları da karşılanmalı.

Doğum sonrası anne büyük bir halsizlik yaşayabilir anneye bebeği emzir diye diretilmemeli. Annenin kendi enerjisini toplaması ve doğumda yaşadıklarını atlatması için zaman tanınmalıdır. Eğer kendini hazır hissetmiyorsa hastanelerde süt sağım pompaları mevcut sağım yaparak geçici bir süre bebek beslenebilir.

UTULMAMASI GEREK BİR KURAL: Anne ne kadar iyi olursa bebekte o kadar iyi olur.

Doğum öncesi ve doğum sonrası eşler çok heyecanlı olurlar anneye ilgiyi azaltırlar ve bebeğe yoğunlaşırlar. Oysa anne doğum sonrası eşinden ekstra bir ilgi bekler. Eşin böyle zamanlarda anneyi yalnız bırakmayıp destek olması gerekir. Annenin çevresindeki diğer kişilerinde aynı tutumu takınması gerekir.

“Benim sütüm çoktu sıktığım zaman tavana yapışırdı ”gibi cümlelerinizi yeni doğum yapmış annenin yanında konuşmamalısınız.

Doğum sonrası anneye önerilerimiz.

Doğum anı anneler için hem heyecan hem kaygı vericidir. Doğum yapar yapmaz bebeğinize odaklanamamanız gayet normaldir. Birçok anne bu durumu yaşar.

Bebeğe odaklanmak için bekleyin.

Bebeğinize ilk başta alışamamanız kendi çocuğunuz gibi görmemenizde birçok annenin yaşadığı sıkıntıdır. Bu büyük ve yeni deneyiminize zamanla alışacaksınız sabırlı olun.

Doğum sonrası eşinize ve etrafınıza istekleriniz belirtin çünkü onlar sizinle aynı durumu yaşamadıkları için bazı şeyleri gözden kaçırabilirler.

Bebek bakım konusunda endişeleriniz varsa bunların zamanla öğrenilecek nitelikler olduğunu bilmeniz gerekir.

Loğusalık bittikten sonrada hala bebeğe karşı soğuksanız bunu eşinizle paylaşın ve bir uzmandan yardım alın.

 

TOP