UZMANINDAN EMZİRME TÜYOLARI

 

Yardım Hattı : Emzirmeyle ilgili bir sorun hissederseniz doğum koçunuzu ya da emzirme uzmanınızı arayın.

Gerçek bir emzirmeyi izleyin : Deneyimli bir annenin nasıl emzirdiğini izleyin bunun için La Leche League’den yardım alabilirsizniz.

Hastaneye ne istediğinizi söyleyin :Bebeğinizin beslenmesi konusunda hastaneninizden yardım ve ipuçları alın ve mümkünse bebeğiniz daima yanınızda olsun.

Yardım almak için beklemeyin (zaman kaybetmeyin) :  meme ucu ağrınız varsa emzirme danışmanınıza, doktorunuza ya da hemşireye  mutlaka haber verin,ağrılar yüzünden oldukça fazla zaman kaybedebilirsiniz.

Doğumdan hemen sonra emzirmeye çalışın : Kolostrum denilen ilk süt çok önemlidir ve birkaç damla gelebilir, doğumdan sonra bebeğinizin uyanması zordur ve mideleri bir bilye büyüklüğündedir bu süt bebeğinize yeterlidir.

Baba için liste : Babalar bir çok sorunu çözebilir,uykusuz ve bunalmış olabileceğiniz için eşiniz emzirme danışmanınızda bilgi alabilir.

O küçük ayakların üzerine odaklanın : Eğer bebeğinizin ayakları sizin bacağınıza ,bir sandalyenin koluna yada bir yastığa değerse kendilerini daha güvende hisseder.

Bebeğinizi ne kadar süre emzireceğini bilmiyorsanız sütünüzün miktarını etkileyeceğinden eğer gerekli değilse formula ( ?? ilaç yada kimyasal) kullanmayın.

Göbekten karına,meme ucundan buruna pozisyonunuzu bulun : meme ucunuzu bebeğinizin ağzına doğru yerleştirdiğinizden emin olun.,

Bebeğinizi teşvik edin (emmesi için) : Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirin.Eğer oturarark emziriyorsanız bebeğibnizin ağzının tam açık olduğundan ve aeorla’yı tam olarka ağzına aldığından emin olun.

Bebğinizin kafasını geriye itmeyin : Bebeğinizin kafasını arkadan elinizle destekleyin bu onu emmek için teşvik eder.

Dakikaları saymayın : Bazı bebekler her iki göğsüde emebilirler .

İlk başlarda bebeğinize emzik vermeyin : Bebeğinizin doğumunu takip eden ilk ay ona emzik vermeyin.

Uzanın ,yatın : Uzanmak omuzlarınızı ve sırtınızı dinlendirir,

Tabure kullanın : Eğer epizyotomi geçirdiyseniz bir tabure kullanın

Emzirdiğiniz için gardrobunuzu emziren anne giysileri ile doldurmayın.

Eğer bebeğiniz göğsünüzde uyuyorsa onun çenesinin altını yada ayakalarının altını okşayın.

Bebeğinize bakın, tartıya değil.

Kullanılmış göğüs pompası almayın.

Bebeğinizin gerçekten ne kadar süt içtiğini anlayın

Derin dondurucunuzu değil bebeğinizi besleyin : Aşırı süt sağımı nedeniyle yorgun düşebilirsiniz ve dahası aşırı sağım mastite neden olabilir,sizin ihtiyacınız küçük bir süt rezervidir.

Doğru boyutlu pompa ve süt sağım seti kullanın.

Kendi sutyenininizi kendiniz tasarlayın.

Rahatlayın

Meme uçlarını iyileştirin,su bazlı hidrojel pedler ve lanolin kullanın.

Eğer emzirme sırasında ağrı yaşıyorsanız bebeğinizin diline bakın eğer bebeğinizin dili kravat şeklindeyse emzirme danışmanınıza (doktorunuza )durumu bildirin.

Emzirme yastığı Kullanın.

Telefonunuza bilgisayarınıza indireceğiniz yardımcı programlar ve uygulamalar ile bebeğinizin ve kendinizin takibini yapın.

Telfonunuzda mutlaka yardım için arayabileceğiniz birinin kaydı olsun.

TOP