EMZİRMEYE HAZIRLIK

 

Emzirmek her şeyden önce sabır,direnme ve irade gerektirir. Çünkü, bebeği tam anlamıyla doyurmaya yetecek sütün, memelerden gelmesi bazen belli bir süre alabilir. Anne sütünün gelme süresi kadından kadına değişebilir.

Doğum sonrasında asıl sütün gelmesinden önce memeden kolostrum (ağız sütü)olarak adlandırılan kıvamlı, koyu, sarı renkte, az yağlı, bol proteinli ve antikorlu bir sıvı gelir. Bu sıvının yüksek besleyici niteliği ve antikor açısından zengin bir yapısı vardır. Başlangıçta ağız sütü bebek için yeterlidir.sonraki günlerde emzirme belli bir düzene girince annenin memelerinde süt gelişi fazlalaşır.

Anne emzirirken önce bir memesindeki sütün boşalmasını sağlamalıdır. Eğer bebek doymadıysa diğer memeye geçmelidir. İlk günlerde emzirme süresi her meme için 10 dakikadır daha sonraki emzirmeler 15 ile 25 şer dakika sürecektir. İlk günlerde bebek, her emzirme seansında 10 gram kadar içerken 10 aylık bebeğin içtiği miktar yaklaşık 100 gramdır. Emzirme süresinin uzamasıda bundandır ve gayet normaldir.

TOP