HAMİLELİKTE SİGARA KULLANMANIN 10 ZARARI

 

1- Erken Doğum

Hamileliğin 38. haftası ve 40. haftası arasında doğumun gerçekleşmesi beklenir. Ancak sigara 38. haftadan daha erken doğumun gerçekleşmesine sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla bebeğin hayatta kalma şansı da  tarihine göre azalabiliyor.

2- Kesenin Erken Açılması (Erken Membran Rüptürü)

Bebeğin anne karnında içerisinde bulunduğu kese doğum sırasında açılır. Ancak hamilelikte sigara kullanımı su kesesinin daha erken açılmasına neden olabiliyor. Bu durumda anne karnındaki bebek henüz gelişimini tamamlamadan doğum kanalına giriyor.

3- İntrauterin Gelişim Geriliği

Bebeğin gelişimini engelleyen maddeler içeren sigara anne karnında bebeğin tam olarak gelişmesini de önler. Bebeğe giden kanda oksijenin ve besin maddelerinin azalmasına sebebiyet veren sigara gelişme geriliğinin de nedenleri arasındadır.

4- İntraurein Exitus (Bebeğin Ölümü)

Bebeğin anne rahminde ölmesinin nedenlerinden biri de gebelikte sigara kullanımıdır. Hamileyken sigara içen anne adayları bebeklerinin doğumdan önce ölümüne neden olabilir.

5- Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Hem anne hem de bebek için hayati bir risk içeren  gebelik zehirlenmesidir. Tansiyonun yükselmesi, idrarda proteinin çıkması, vücutta aşırı ödem oluşumu ve görme bulanıklığı gibi sorunlarla başlayarak bebeğin ve annenin ölümü ile sonuçlanabilen, tehlikeli bir durumdur.

6- Hipertansiyon

Sigaranın içerdiği nikotin damarları büzer ve daraltır. Bu da hamilelikte tansiyonun aşırı yükselmesini beraberinde getirir. Anne ve bebek için büyük tehlikelere sebebiyet verebilen hipertansiyon sigaradan da kaynaklanabilmektedir.

7- Dekolman Plasenta

Doğum esnasında bebeğin doğum kanalına girmesiyle birlikte plasenta ayrılır. Ancak hamilelikte sigara kullanımı plasentanın erken ayrılmasına neden olabiliyor. Çok ciddi kanamalara neden olabilen bu durum anne ve bebek için büyük risk anlamına gelir.

8- Respiratuar Distres Sendromu

Doğum sırasında bebeğin solunumunda meydana gelen sorundur. Bebeğin akciğerlerinin az gelişmesine bağlı olarak nefes alamaması ve ölümle sonuçlanabilen bir sendromdur.

9- Az Miktarda Süt

Hamilelikte sigara içilmesi, bebek için büyük önem taşıyan anne sütünün de azalmasına neden olur. Sigara, emzirme döneminde bebeği doyuracak miktarda süt olmasını önler.

10- Sütte C Vitamini Eksikliği

Anne sütündeki C vitamininin seviyesinde azalmaya neden olan sigara aynı zamanda pek çok vitamin ve mineralin de azalmasına sebebiyet verir.

TOP